Ile wynosi wydajność sprężarki śrubowej?
13 listopada 2019
Sprężarkownia – jak ją zaprojektować?
16 stycznia 2020
sprężarka bezolejowa

Warto wiedzieć, że obecnie w coraz większej liczbie branż konieczne jest zastosowanie sprężonego, czystego powietrza, w którego składzie nie mogą znajdować się cząstki oleju. Niestety zdecydowana większość przedsiębiorstw nie wie, w jaki sposób możliwe jest zapewnienie bardzo wysokiej jakości powietrza w sprężarkach.

Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że systemy sprężonego powietrza dopuszczają dwie możliwości w kwestii wytwarzania sprężonego czystego powietrza. Pierwszą możliwością będzie efektywny system uzdatniania powietrza, który będzie wyposażony w filtry do sprężarek, których zadaniem jest wyłapywanie cząstek powietrza. Z kolei druga z metod polega na tworzeniu urządzeń, które będą wykorzystywały wodę zamiast oleju, jako czynnika smarującego.

Uzdatnianie sprężonego powietrzasprężarka bezolejowa

Warto przede wszystkim wiedzieć, że sprężarki są wyposażone w systemy polegające na uzdatnianiu powietrza. Jest bowiem konieczne jego czyszczenie, gdyż w przypadku ściśnięcia gazu do zdecydowanie mniejszej objętości bez odpowiedniego oczyszczenia doszłoby do zwiększenia ilości zanieczyszczeń w jednostce objętości. Ponadto w przypadku, gdy urządzenie jest smarowane olejem, występuje bardzo duża szansa, że jego cząstki mogą się przedostać również do sprężonego powietrza.

Filtry do sprężarek umożliwią na uzyskanie gazu, który można będzie wykorzystać w najbardziej wymagających branżach, do których koniecznie trzeba zaliczyć elektronikę, optykę, produkcję żywności czy medycynę. Ponadto czyste powietrze będzie wpływało na utrzymanie sprężarek w bardzo dobrym stanie technicznym. W ten sposób będą one mogły przedsiębiorstwom służyć bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Należy również wspomnieć, że uzdatnianie powietrza będzie oddziaływać nie tylko i wyłącznie na podniesienie się żywotności instalacji, ale również obniżenie kosztów produkcji.

Rekomendowane jest inwestowanie w urządzenia, które zostały przez producenta wyposażone w wielostopniowy system filtracji. Pozwoli on bowiem uzyskać bardzo wysokiej klasy czystość powietrza.

Sprężarki bezolejowe, czyli 100% czystego powietrza

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że punkty odbioru w procesach technologicznych bardzo często będą wymagały znacznie wyższej jakości powietrza w porównaniu do ludzi, którzy będą nim oddychali. Ponadto w przypadku niektórych branż niedopuszczalna będzie zawartość oleju w sprężonym powietrzu, jeżeli nie będą spełniane określone normy.

Warto również wiedzieć, że stosowanie procesów uzdatniania, do których należy koniecznie zaliczyć odolejanie przy użyciu właściwych separatorów, nie zawsze da 100% skuteczności. Dla niektórych klientów zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie zatem zdecydowanie się na zakup bezolejowej sprężarki.

Ponadto zawartość cząsteczek oleju w sprężonym powietrzu niesie następujące zagrożenia:

  • oczyszczanie, a także uzdatnianie sprężonego powietrza będzie generowało dla danego przedsiębiorstwa dodatkowe koszty eksploatacyjne czy inwestycyjne.
  • odolejanie nie zawsze będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko, że cząsteczki oleju mogą się przedostać do punktów odbioru – różnych urządzeń czy maszyn, które są zasilane powietrzem sprężonym.
  • kolejną kwestią, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest fakt, że zawartość oleju w medium roboczym doprowadza do jego osadzania się na różnych elementach instalacji, do których należy zaliczyć rury przemysłowe. W rezultacie wpływa to na pogorszenie się ogólnego stanu technicznego.