sprężarki boge
Obsługa sprężarki a zasady bezpieczeństwa
8 maja 2020
Osuszacze ziębnicze – zasada działania
3 września 2020

Sprężarki i kompresory to dość skomplikowane urządzenia, które równocześnie są dość niezawodne. To sprzęt, który jeśli jest prawidłowo konserwowany, może działać przez lata bez żadnej usterki. Czasami jednak serwis sprężarek staje się obowiązkowy. To właśnie dzięki niemu można pozbyć się niektórych usterek oraz zapobiec występowaniu innych. Jakie awarie dotykają sprężarek? Co może się w nich popsuć?

Zatarcie układu tłokowego

Sprężarki tłokowe potrzebują do prawidłowej pracy oleju. Służy on do smarowania tłoku tak, by nie został on zatarty. Jednakże, jeśli układ smarowania nie funkcjonuje prawidłowo lub oleju jest po prostu zbyt mało, to może dojść do zatarcia układu tłokowego. Oprócz niewłaściwych parametrów układu smarowania zatarcie może spowodować zbyt duże ciśnienie tłoczonego powietrza. Może ono powstać na skutek zapchania się przewodu powietrznego. Taka usterka może okazać się całkiem droga w naprawie, więc warto robić wszystko, co możliwe, by jej zapobiec.

Zatarcie układu korbowego

Usterka ta jest wynikiem zbyt niskiego ciśnienia oleju smarującego lub też występujących w nim zanieczyszczeń. Z tego powodu jest bardzo ważne, by dbać o czystość oleju. Nie powinny znaleźć się w nim żadne pyłki ani drobinki. Olej spuszczony z maszyny powinien być wyrzucony i zastąpiony nowym olejem prosto z butelki. Ważny jest też sposób jego nalewania. Należy to robić tak, by nic z powietrza nie przedostało się do układu korbowego. Najlepiej jest, więc robić to w zamkniętych pomieszczeniach, w których nic nie pyli.

Niewłaściwa przepustowość przewodów powietrznych

Usterki tego typu są efektem zmniejszonego światła przewodów. Może ono być wynikiem odkładania się na ściankach przewodów warstwy smarów i spalonego oleju. Z czasem może być go tak dużo, że przez przewód będzie przedostawało się mniej powietrza niż powinno. Drugą możliwością jest zagięcie przewodów. Do takiej usterki nie trzeba nawet wzywać serwisu sprężarek. Wystarczy rozprostować przewód. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zagięty przewód przyczynił się do powstania kolejnych usterek lub gdy sam został uszkodzony.

Problemy z oporem ssania powietrza

Czasami też sprężarki wykazują zbyt duży opór ssania powietrza. Może on wynikać z kilku przyczyn. Najczęściej jest to zapchany wkład filtru powietrza. Wystarczy go przeczyścić lub wymienić na nowy, by pozbyć się usterki. Wspomniany już filtr może też mieć niewłaściwie dobrany wkład. Zdarza się, że charakteryzuje się on zbyt małą przepustowością, co samo w sobie zwiększa opory ssania powietrza. Opory mogą też powodować zanieczyszczenia i przeszkody w przewodzie ssącym. Zmniejszają one światło przewodu, a co za tym idzie, stawiają opór przemieszczającemu się powietrzu.

Problemy z zaworkami

Sprawna sprężarka musi mieć sprawne zaworki. To niezwykle ważne, bo rolą zaworów jest dbanie o szczelność całego urządzenia. Zawory powinny, więc być sprawdzane i kontrolowane, a w razie stwierdzenia nieścisłości – naprawiane lub wymieniane. Zaworki ulegają uszkodzeniom najczęściej z powodu zanieczyszczeń, które dostały się pod płytki zaworkowe. Rozszczelniają one zawory i tym samym powodują ich zablokowanie, a w dalszej perspektywie uszkodzenie. Pęknięte płytki zaworkowe niestety nie spełniają swojej funkcji i są do wymiany. Pamiętajmy też, że sprężarki to urządzenia, które bardzo się nagrzewają. Zaworki powinny być dostosowane do pracy w podwyższonej temperaturze, ale mimo to zdarza się, że płytki zaworkowe odkształcają się na skutek działania temperatury. Jeśli płytki zostały przegrzane, to można je tylko wymienić na nowe.