osuszacz adsorpcyjny
Zakup osuszacza sposobem na wilgoć!
30 listopada 2018
sprężarki śrubowe olejowe

Kiedy wybrać sprężarkę śrubową olejową?

Ilu użytkowników, tyle różnych opinii. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. I właściwie nie ma się czego dziwić. Aby wskazać, komu najbardziej przyda się sprężarka śrubowa olejowa, trzeba w pierwszej kolejności rozważyć wszystkie wady i zalety, a następnie określić indywidualne oczekiwania względem tego urządzenia. Wówczas łatwiej będzie ustalić, kiedy warto postawić na ten właśnie wybór.

Jak działa sprężarka śrubowa olejowa?


Zasada działania sprężarki śrubowej jest bardzo prosta. Tłok wtłacza powietrze do zbiornika, z którego jest w późniejszym etapie pobierane przez to urządzenie i narzędzia. Standardowy tłok w kompresorze olejowym musi być smarowany, co ma na celu wyeliminowanie tarcia. Z reguły sprężarki śrubowe olejowe mają większe zbiorniki niż bezolejowe.

Urządzenie to wymaga regularnych konserwacji. Można je bez problemu używać do lakierowania czy malowania. Trudno powiedzieć, co jaki czas powinno się wymieniać olej. Zwykle instrukcje tej informacji nie podają. Mówi się jednak, że nie warto uzupełniać oleju, lepiej od razu go wymienić. Z doświadczenia wynika, że powinno się wymieniać go co 30-50 godzin pracy. Ponadto zarówno przed użyciem, jak i po zakończeniu pracy należy sprawdzić stan części.

Najmniejsze sprężarki śrubowe olejowe mają zbiorniki po 24 litry. Są nie tylko lekkie, ale i przenośne. Jednak chcąc oszczędzić swój czas, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w sprężarkę z większym zbiornikiem. Urządzenie to można wykorzystać do malowania. Trzeba tylko uważać, aby było czyste.


Kiedy w takim razie sprawdzi się sprężarka śrubowa olejowa?


Sprężarka śrubowa olejowa nadaje się dla osób, które potrzebują wykorzystać ją do malowania. Wówczas wystarczy, że wybiorą tę z możliwie największym zbiornikiem, aby zwiększyć sobie komfort pracy. Sprężarki olejowe sprawdzą się w pracy na większą skalę. Są profesjonalnymi urządzeniami do szerokiego zastosowania i tym samym nadające się do długotrwałego używania.

Warto zainwestować w tego rodzaju sprężarkę prowadząc własny warsztat samochodowy czy firmę wulkanizacyjną. Przyda się również majsterkowiczom w zakresie czysto prywatnym, w zaciszu ich własnych garaży. Jeżeli ktoś na co dzień posługuje się narzędziami pneumatycznymi, powinien zainwestować w takie właśnie urządzenie, ponieważ będzie mu bardzo przydatne. Tym bardziej prowadząc zakład blacharski i lakierniczy, warto zaopatrzyć się w dobrą sprężarkę śrubową olejową.


Jaką w takim razie sprężarkę wybrać?


Kupując sprężarkę olejową na przykład do warsztatu samochodowego lub do miejsca, w którym będzie wykorzystywana na większą skalę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejszym jest jej wydajność, która mierzona jest objętością powietrza. Aby praca była sprawna, powinna ona wynosić minimum 300 l/min. Należy mieć na uwadze to, że mniejsza objętość może przyczynić się do spadków ciśnienia. Wydajność sprężarki zależy od mocy elektrycznej silnika. Warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. W mniejszych warsztatach nie musi być duży, w większych lepszym rozwiązaniem będą pojemniejsze.