Energooszczędna instalacja sprężonego powietrza
10 lipca 2019
serwis sprężarek
Kto jest odpowiedzialny za serwis sprężarek?
9 września 2019

Sprężarki śrubowe to urządzenia dostarczające sprężone powietrze oraz wykorzystywane, w wielu zakładach przemysłowych. Znajdują zastosowanie w procesach wymagających użycia sprężonego gazu. Na rynku istnieje wiele modeli sprężarek śrubowych, które w skuteczny i wydajny sposób zaspokajają różnorodne zapotrzebowanie zakładów przemysłowych.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie między innymi w branży:

  • spożywczej,
  • papierniczej,
  • medycznej i farmaceutycznej,
  • elektronicznej,
  • lotniczej i maszynowej,
  • petrochemicznej.

 

Rodzaje sprężarek śrubowych

Na rynku istnieje wiele typów i modeli sprężarek śrubowych. Urządzenia charakteryzują się zróżnicowanym zakresem mocy (od 2 kW do 500 kW), wydajności, hałasu i ciśnienia roboczego. Ich napęd może być pośredni (pasowy) lub bezpośredni. Wyróżnia się sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe.

1. Sprężarka śrubowa olejowa

W tego typu sprężarkach olej wtryskiwany jest do komory sprężania, co zapewnia uszczelnienie przestrzeni między obracającymi się śrubami. Uzyskane sprężone powietrze posiada cząsteczki oleju, a także wody. Są one usuwane dzięki separacji cyklonowej i filtracji.

2. Sprężarka śrubowa bezolejowa

W sprężarkach bezolejowych proces sprężania powietrza ma miejsce dzięki zmniejszeniu przestrzeni między wirnikami bez uszczelniania przestrzeni pomiędzy nimi. Sprężarki tego typu stosowane są tam, gdzie nie toleruje się żadnych cząstek oleju w sprężonym powietrzu.

Ze względu na różnorodność i specyfikację wyróżniamy sprężarki śrubowe:

  1. Sprężarka śrubowa z przekładnią zębatą, z możliwością chłodzenia powietrzem lub wodą oraz z trwałym silnikiem elektrycznym,
  1. Sprężarka śrubowa energooszczędna pracująca pod stałym ciśnieniem, posiadająca wielostopniową separację, która wpływa na jakość sprężonego powietrza. Konstrukcja sprężarki jest solidna, a podzespoły niezwykle wydajne,
  1. Sprężarka śrubowa zapewniająca wysoką jakość sprężonego powietrza dzięki wielostopniowej separacji. Posiada zbiornik, kompresor, osuszacz chłodniczy oraz filtry,
  1. Sprężarka śrubowa, która dzięki napędowi bezpośredniemu 1:1 może uzyskać wysoką sprawność energetyczną. Dzięki możliwości chłodzenia wodą i systemowi odzysku ciepła, sprężarka ta zaspokaja wymagania wielu współczesnych gałęzi przemysłowych.

Zalety sprężarek Śrubowych

Duże sprężarki śrubowe dzięki licznym zaletom zaspokoją wszelkie wymagania.

  • wyposażenie w intuicyjne, zdalne sterowanie,
  • kompaktowe stopnie śrubowe zapobiegające awariom przewodów i elementów połączeniowych,
  • skuteczne i wydajne chłodzenie,
  • stałe zakresy ciśnienia roboczego,
  • wielostopniowa filtracja zanieczyszczeń,
  • dźwiękochłonne obudowy, dzięki którym poziom hałasu i drgań jest niski,
  • elementy obudowy są łatwe do demontażu,
  • zastosowanie w wielu branżach przemysłowych.

Podsumowanie

Oszczędną i komfortową pracę zapewniają możliwości sprężarek, ich jakość, zaawansowana technologia modułu śrubowego i elektroniczny moduł sterujący. Dzięki panelowi sterującemu sprężarek istnieje możliwość wglądu w informacje o pracy urządzenia. Automatyzacja funkcjonowania sprężarek to wielkie udogodnienie, które pozwala określić te urządzenia mianem urządzeń bezobsługowych.

Wielką zaletą sprężarek jest dostosowanie wydajności do zapotrzebowań. Napędami są silniki o stałej prędkości obrotowej oraz o zmiennej prędkości obrotowej. Dzięki regulowaniu wydajności można zaoszczędzić energię i wyeliminować straty do minimum.

Siedzibą naszej firmy jest Gdynia, jednak sprężarki oferowane przez firmę zadowalają klientów z całego kraju.