sprężarki śrubowe olejowe
Kiedy wybrać sprężarkę śrubową olejową?
25 października 2018
osuszacz adsorpcyjny
Jak ustawić osuszacz powietrza?
12 grudnia 2018
osuszacz adsorpcyjny

Zakup osuszacza sposobem na wilgoć!

Wilgoć jest zmorą niejednej osoby. Jej zbyt duży poziom w budynku mieszkalnym może powodować powstawanie grzybów, szybkie niszczenie mebli i podłóg, a nawet problemy zdrowotne. W przypadku prowadzenia prac budowlanych i remontowych w znacznym stopniu może spowalniać postęp prac oraz opóźniać realizacje kolejnych etapów. Na szczęście współczesne technologie, nie pierwszy i nie ostatni raz przychodzą z pomocą. Rozwiązaniem problemu wilgoci mogą być bowiem osuszacze powietrza, które sprawnie i skutecznie pochłaniają wilgoć.

Co to jest wilgoć?

Wilgoć jest popularną nazwą dla wody zawartej w powietrzu pod postacią pary lub aerozolu. Tak naprawdę zawartość pary wodnej w powietrzu nazywana jest wilgotnością. Podaje się ją zazwyczaj w procentach, gdzie 100% oznacza maksymalną zawartość wody w powietrzu o danej temperaturze. W przypadku środowiska naturalnego poziom wilgotności zależy głównie od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu oraz roślinności. Z kolei zawartość pary wodnej w pomieszczeniach uwarunkowana jest następującymi czynnikami:

  • wilgotnością powietrza na zewnątrz,
  • sposobem ogrzewania i wentylacji,
  • liczbą osób przebywających w pomieszczeniu,
  • rodzajem aktywności osób znajdujących się w pomieszczeniu,
  • występowanie innych źródeł wilgoci (np. gotująca się woda),
  • prowadzenie różnej działalności mającej wpływ na poziom wilgotności.To właśnie te czynniki będą w głównej mierze determinować stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W związku z tymi cechami warto też dobierać urządzenie służące do osuszania powietrza.

Do czego służą osuszacze?

Osuszacze mają na celu ograniczenie wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Oznacza to, że pochłaniają one wilgoć znajdującą się w powietrzu. W zależności od tego, jaki system został wykorzystany w danym osuszaczu, wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze z nich to osuszacze kondensacyjne zwane popularnie ziębniczymi. Zapewne nazwa ta ma bezpośredni związek z tym, że ich działanie opiera się na tym, że para wodna. Osadza się na zimnych powierzchniach. W przypadku osuszaczy jest ona odprowadzana następnie do odpowiedniego zbiornika. Głównymi elementami tego osuszacza jest kondensator, zbiornik oraz wymienniki ciepła przypominające tradycyjną chłodnicę.

osuszacz adsorpcyjny

Osuszacze kondensacyjne są bardzo wydajne, zwłaszcza przy wysokich temperaturach i takiej też wilgotności. Ich wydajność świetnie sprawdzą się na skalę przemysłową oraz w przypadku prowadzenia prac budowlanych. Znacznie rzadziej są one wykorzystywane w prywatnych domach. Tam znacznie częściej wykorzystuje się osuszacze adsorpcyjne. Składają się one z rotora pokrytego adsorbentem. Do jego produkcji zazwyczaj wykorzystywany jest żel krzemionkowy. W tym przypadku powietrze przepływa przez rotor, a to z kolej umożliwia na osadzenie się wilgoci na powierzchni adsorbentu. Osuszacze adsorpcyjne są mniej wydajne. Jednak w zupełności wystarczają na domowe potrzeby. Są jednak tworzone także ich profesjonalne wersje wraz z systemem odprowadzającym powietrze.

Osuszacze w Gdańsku

Zainteresowany zakupem osuszacza? To koniecznie sprawdź naszą ofertę! Oferujemy najwyższej jakości osuszacze w Gdańsku i nie tylko! Szczegóły na podstronie Osuszacze Gdańsk