Części zamienne do sprężarek – oryginalne czy nie?
21 maja 2019
Energooszczędna instalacja sprężonego powietrza
10 lipca 2019

Sprężarka tłokowa i śrubowa są dwiema najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w wielu branżach. Mimo, że istnieje jeszcze co najmniej kilka innych typów, te dwa zaspokajają potrzeby większości przedsiębiorców. Która jednak będzie lepsza? Sprężarka tłokowa czy śrubowa? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Jaki jest koszt zakupu oraz eksploatacji?

Dużo tańsza jest sprężarka tłokowa, jednak są to urządzenia o bardzo różnej konstrukcji oraz specyficznej charakterystyce technicznej. Nie są one aż tak precyzyjne jak sprężarki śrubowe, a ich konstrukcja jest znacznie prostsza, stąd różnica w cenie. Sama eksploatacja w przypadku sprężarek tłokowych i śrubowych kosztuje tyle samo. Z zastrzeżeniem, że zależy to od samej jakości urządzenia.

Jak pracuje sprężarka?

Nowoczesne sprężarki tłokowe znacznie mniej hałasują od tych starszych modeli, jednak i tak są prawie zawsze głośniejsze, w porównaniu do sprężarek śrubowych. Cechują się również znacznie wyższą kulturą pracy w fazie rozruchu – mniejsze są drgania, wahania parametrów w początkowej fazie pracy, a sam rozruch najczęściej nie potrzebuje dużego poboru energii.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania maszyny: im gorsze wykonanie, tym większy hałas i większe drgania w czasie pracy. Parametry te mogą się również zmieniać po pewnym czasie eksploatacji razem ze zużywaniem się części lub mikrouszkodzeniami.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię?

Obecnie zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są projektowane z zachowaniem wszelkich zasad pozwalających na zminimalizowanie zapotrzebowania na energię. Prawdą jest jednak to, że ze względu na konieczność uzyskania lepszych parametrów pracy, budowa sprężarek tłokowych staje się skomplikowana, a to wpływa na większą energochłonność. Lepiej i precyzyjniej wykonana sprężarka śrubowa ma mniejsze opory i jest dużo bardziej ekonomiczna.

Jak wygląda transport sprężarki?

Zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są dostępne jako modele stacjonarne oraz takie nadające się do częstego transportu. Ich konstrukcja jest odpowiednio ulepszana i dopasowywana do specyfiki wykonywanej pracy.

Podsumowanie: Jaką sprężarkę wybrać – śrubową czy tłokową?

Czynnikiem, który najwyraźniej różnicuje sprężarki tłokowe i śrubowe jest kultura pracy. Trzeba też wiedzieć, że choć zazwyczaj lepsze pod tym względem są sprężarki śrubowe, to duże znaczenie ma jakość ich wykonania. Jeśli będą źle wykonane lub ustawione, to nie będą sprawdzały się lepiej od sprężarek tłokowych. Dobrej jakości sprzęt do podstawa do efektywnej pracy w każdym zakładzie i przedsiębiorstwie.