Sprężarka śrubowa czy tłokowa – kiedy którą wybrać?
14 czerwca 2019
Skąd popularność sprężarek śrubowych?
13 sierpnia 2019

Nowoczesna instalacja sprężonego powietrza powinna łączyć w sobie zaawansowaną technologię z wysokiej jakości materiałami. Odpowiednie rozmieszczenie przewodów rozprowadzających sprężone powietrze oraz rodzaj wykorzystanych materiałów mają niebagatelny wpływ na skuteczność oraz energooszczędność instalacji. Jak zaprojektować optymalną instalację sprężonego powietrza?

Nowoczesne systemy instalacyjne

Tradycyjne systemy instalacyjne wykorzystywane do przesyłu sprężonego powietrza wykonywane były z czarnej lub galwanizowanej stali. Instalacje te spotykane są do dnia dzisiejszego, lecz posiadają liczne wady oraz ograniczenia. Instalacje te miały swój zasadniczy udział w generowaniu znaczących oporów przepływu oraz wysokich spadków ciśnienia sprężonego gazu. Co więcej, modernizacja takiego systemu sprawia wiele problemów i niejednokrotnie jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Współczesna instalacja sprężonego powietrza wykonywana jest z aluminiowych, plastikowych bądź miedzianych elementów, charakteryzujących się doskonałymi parametrami technicznymi. Aluminiowe czy plastikowe rurociągi zapewniają niewielkie opory połączeń oraz dużą wydajność energetyczną. Nowoczesne systemy instalacyjne są wytrzymałe i szczelne, dzięki czemu ich popularność stale rośnie. Poszukując odpowiedniego fachowca do wykonania instalacji w mieście Gdynia, warto postawić na firmę z doświadczeniem oraz gruntowną wiedzą merytoryczną.

Rodzaje instalacji sprężonego powietrza

Na rynku rozwiązań technologicznych znaleźć można kilka rodzajów instalacji sprężonego powietrza, niektóre bardziej lub mniej umożliwiają zbudowanie wydajnego i energooszczędnego systemu. Wśród różnych rodzajów instalacji wyróżniamy materiały, z jakich są wykonywane:

– aluminium – instalacja wykonana z tego materiału jest szczelna i nie koroduje; montaż systemu jest bardzo szybki, jednak koszt całkowity wysoki;

– miedź – montaż systemu jest bardzo szybki, jednak wymaga użycia sprzętu specjalistycznego (zgrzewarek), a cena materiału jest wysoka;

– plastik – rozbudowa systemu zbudowanego z części plastikowych jest bardzo trudna, a materiał nadaje się do wykonywania jedynie małych instalacji; co prawda cena materiału jest niska, natomiast koszt montażu wysoki;

– stal ocynkowana -łączone elementy wymagają uszczelnienia, koszt zakupu materiałów jest umiarkowany, natomiast montaż instalacji wymaga dużo czasu i zaangażowania;

– stalowe rury – materiał wykorzystywany współcześnie bardzo rzadko, ponieważ mocno koroduje i zanieczyszcza sprężone powietrze.

Jak odpowiednio zaprojektować instalację?

Projektując instalację sprężonego powietrza, należy w szczególności zwrócić uwagę na ciśnienie pracy, wydajność oraz dobór materiału. Średnica przekroju elementu powinna zostać dobrana do projektowanego przepływu. Należy pamiętać, że zbyt mała średnica otworu może generować poważne spadki ciśnienia i straty energii elektrycznej. W odpowiednio zaprojektowanej sprężarkowni powinny znajdować się:

  • sprężarka śrubowa lub łopatkowa;
  • zbiornik ciśnieniowy;
  • osuszacze powietrza;
  • filtry do sprężarek;
  • separatory woda-olej oraz cyklonowe;
  • zawory;
  • rurociągi.

Liniowa instalacja sprężonego powietrza budowana jest w przypadku małych instalacji z krótkimi odcinkami rur przy sprężarce. Charakteryzuje się dużymi spadkami ciśnienia na końcu instalacji, nie jest zatem zalecany w halach produkcyjnych. Instalacja w kształcie pętli pozwala na oszczędność kosztów materiałowych. Wykonując instalację w mieście Gdynia, warto poszukać odpowiedniego fachowca z przeszkoleniem i niezbędnym doświadczeniem.