sprężarka bezolejowa
Jak zapewnić czyste powietrze w sprężarkach?
16 grudnia 2019
osuszacz adsorpcyjny
Osuszacze adsorpcyjne – zasada działania
6 marca 2020

Dla osób, które wcześniej nie miały styczności z realiami polskich zakładów przemysłowych, sprężarkownia kojarzy się przede wszystkim z osobnym pomieszczeniem, odpowiednimi warunkami pracy sprężarek i przede wszystkim z porządkiem. Niestety, wyobrażenia te nie zawsze przedkładają się na rzeczywistość. Jak zatem zaprojektować „sprężarkownię marzeń”?

Dobra lokalizacja to podstawa!

Sprężarki śrubowe – będące sercem sprężarkowni – powinny być odpowiednio usytuowane. Ma to znaczenie w kontekście ich serwisowania, ale też odpowiedniej wentylacji.

Brak dostępu do sprężarki utrudnia konserwację elementów ciernych (np. łożysk), a także poważnie komplikuje kwestię bieżącej kontroli maszyny. Z kolei brak wentylacji może doprowadzić do jej przegrzania, wyłączenia, a nawet wycieku oleju na uszczelkach. Sprężarkownia powinna być zaaranżowana w osobnym pomieszczeniu, w którym zmieści się sama sprężarka, układ uzdatniania sprężonego powietrza i odpowiednio duża butla, wraz z zaworami bezpieczeństwa i resztą osprzętu. Ważne też, by zawsze panowała w niej dodatnia temperatura!

Brak pomieszczenia – jak rozwiązać ten problem?

Jeśli nie mamy dostępu do osobnego pomieszczenia, powinniśmy zadbać o doprowadzenie (odprowadzenie) powietrza do i ze sprężarki specjalnymi kanałami wlotowymi oraz wylotowymi.

Według obowiązujących zaleceń układ sprężarki powinno się zaopatrzyć w system odprowadzania kondensatu, złożony najczęściej ze zbiornika wyrównawczego, osuszacza, zestawu filtrów, separatora kondensatu i kratki odwadniającej. Zaleca się również, by odległość poszczególnych elementów wyposażenia sprężarkowni nie była mniejsza niż jeden a najlepiej półtora metra. Osobną kwestią będzie zadbanie o sporo wolnej przestrzeni w bliskim sąsiedztwie sprężarki. Dzięki temu łatwiej będzie podjechać wózkiem widłowym, by np. wymienić którykolwiek z masywnych elementów układu sprężania powietrza.

Co z kondensatem?

Istotną kwestią przy projektowaniu sprężarkowni jest odpowiednie zarządzanie kondensatem. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, gdyż jest ona regulowana przez odrębne przepisy.

  1. Kratka ściekowa powinna być wykorzystywana wyłącznie do odprowadzania kondensatu, a nie olejów, smarów i innych, niepotrzebnych substancji eksploatacyjnych.
  2. Kratka ściekowa powinna odprowadzać wyłącznie odseparowany (uzdatniony) kondensat, co jednoznacznie wynika z zapisów o konieczności ochrony przyrody.

sprężarka bezolejowaPodłoże i doprowadzenie powietrza

W prawidłowo zaprojektowanej sprężarkowni nacisk powinno kłaść się przede wszystkim na odpowiednio zaprojektowane podłoże i rozplanowany system dostarczania powietrza.

Podłoże powinno być betonowe. Dzięki temu o wiele lepiej zniesie ono duże obciążenie (sprężarka wraz z butlą to prawie tona sprzętu) i będzie znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Jeśli chodzi o doprowadzenie powietrza, to projektant sprężarkowni powinien zwrócić szczególną uwagę na:

  • usytuowanie wlotu i wylotu; wlot powinien znajdować się zwykle w dolnej części pomieszczenia (zimne powietrze) a wylot w górnej (ciepłe powietrze),
  • odpowiednią filtrację, polegającą na zamontowaniu na wlocie specjalnych filtrów, redukujących ryzyko zapylenia i zanieczyszczenia układu sprężarki,
  • odprowadzenie ciepłego powietrza, które – poprzez system żaluzji powietrznych – można wykorzystać do podgrzania hali, wody w zbiorniku itd.

Podsumowanie

Sprężarki śrubowe to zaawansowane urządzenia, wymagające odpowiednich warunków pracy. Odpowiednie zaprojektowanie sprężarkowni nie tylko zmniejsza awaryjność tych urządzeń, ale też redukuje koszty związane z ich eksploatacją i ewentualną naprawą. Kupno dobrego sprzętu to duża inwestycja dla firmy, ale też ogrom zysków. Sprężarki śrubowe sprzedawane są w atrakcyjnych cenach, a doradztwem w ich zakupie służy przeszkolony personel.